Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Hogyan tárold a füstölt árut?

Hogyan tárold a füstölt árut?

Nem tudod, hogyan tárold megfelelően a kolbász és szalonnafélét? Ebben az írásunkban néhány tippet találsz ehhez.

Sokan tanácstalanok, mitévők legyenek a frissen vásárolt füstölt kolbásszal, szalonnával, különösen, ha beáll a melegebb évszak. Talán Te is így vagy vele, de ne aggódj, adunk néhány jótanácsot!

 

Hogyan tárolták eleink a füstölt árut?

A füstölt árut eleink hagyományosan jól szellőző padláson vagy a kamrában, fellógatva tárolták. A húsokat át tudta járni a levegő, és a kártevők sem fértek hozzá.

Disznót csak hideg évszakban vágtak (kivéve, ha nagyon indokolt volt). Így a füstöltek nyárra vagy elfogytak, vagy annyira kiszáradtak, hogy a meleg már nem árthatott nekik. Így is előfordult, hogy megromlott a hús. A penészesedést, avasodást a régiek is ismerték, de különböző praktikákkal próbáltak védekezni. (a részleteket nem akarod tudni, némelyik konkrétan bizarr volt... laugh

 

Hogyan tárolunk manapság? 

Az utóbbi pár évtizedben viszont sok minden megváltozott. Minden lakásba került hűtőszekrény, sokszor fagyasztó is. Az ipari termelésnél nem számít, hogy tél van, vagy nyár. Amikor eszünkbe jut, hogy ennénk egy darab kolbászt, bemegyünk a henteshez, és vihetjük is haza. Ezek a kolbászok már messze nem olyan szárazok, mint annak idején, amit január óta a padláson lógattak és fél évet száradtak, ezért nem is bírják a meleget.

A legtöbb lakásban kamra sincs, nemhogy nádtetős padlás. De valahol csak tárolni kell a húsokat. Így marad a hűtőszekrény. Vagy a fagyasztó. 

 

Mi a legjobb a füstölteknek?

A legfontosabb kulcsszó a száraz, jól szellőző helyiség. De sajnos ezt a legnehezebb megoldani.

Ha a szerencsések közé tartozol, és rendelkezel egy jó kamrával, akkor is figyelj a megfelelő szellőztetésre! Arra is ügyelj, hogy az egyes húsok ne legyenek egymáshoz túl közel, át tudja járni őket a levegő. Ne feled a rovarokat, rágcsálókat sem! Még a legtisztább lakásba is bejuthatnak, kár lenne miattuk kidobni a finomságokat.

 

Milyen hőmérséklet az ideális?

Tapasztalataink szerint a hagyományos sonka és kolbászfélék 16-17 °C-ig érzik magukat a legjobban, mert felette elkezd csöpögni a zsírjuk. Ettől persze nem romlanak meg, viszont megkeményednek.

Többnyire a penészesedés a leggyakoribb probléma, de az nem a melegtől indul el, hanem a magas páratartalomtól. Egyetlen védekezés a páratartalom csökkentése. A rossz hírem pedig, hogy ha a penész spórája megjelenik, utána újra és újra fel fogja ütni a fejét. A régiek ezért meszelték évente a kamrát.

 

Ha nincs jó kamra, marad a hűtőszekrény

Ha nincs jól szellőző, hűvös helyed, jobb híján muszáj a füstölteket hűtőbe tenni. A hűtőszekrény viszont nem a legalkalmasabb hely a füstölt áruk tárolására. Magas benne a páratartalom. Főleg az újabb, önolvasztós hűtők nagyon nedvesek. A hűtők hátfala gyakran párás, sőt néha a polcok alján is megáll a víz.

Ezt a nedvességet a szárított termékek felveszik, megpuhulnak tőle. Megváltozik az ízük, és az állaguk, és elkezdenek penészesedni.

Csendben megjegyzem, olvastam már olyan kritikát, miszerint az adott kézműves termék rossz minőségű, ezért penészesedik. De ez így nem helytálló. A kolbász akkor penészesedik, ha nem megfelelő körülmények között tárolják.

A kézműves termékek azért érzékenyebbek, mert nem tartalmaznak vízmegkötő anyagokat, nem kezelik őket mindenféle mikrobaölő anyaggal.

De visszatérve a tároláshoz... Ha sokáig akarjuk a füstölteket élvezni, valamilyen módon védeni kell őket a nedvességtől.

  • Ha csak átmeneti időre tesszük hűtőbe a finomságainkat, és 1-2 héten belül elfogynak, elég, ha egy zsírpapírba, vagy puha papírtörlőbe csomagoljuk az egyes darabokat, ha lehet úgy, hogy ne érjenek egymáshoz.
  • Nejlon zacskót semmiképp se használjunk!  Több üzletben olyan csomagolásba teszik a hagyományos füstölteket, amelyek a belseje fóliával bélelt. Ezekből a csomagolásokból egyszerűen tépjük ki a műanyagot! De ha vákuum-csomagolva kaptad a disznóságot, felbontás után már azt se tedd vissza a zacskóba!
  • Ha van a hűtőszekrényben egy szabad fiókod, érdemes abban elkülönítve tárolni a kolbászt, szalonnát, ezzel kevésbé veszik át a "hűtőszekrény szagát".

 

Mit tehetünk, ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni a füstölt húsokat?

Ha egy nagyobb adagot szereztél be, és hetekig, akár hónapokig szeretnéd a füstölteket elhelyezni, akkor a fagyasztót ajánlom.

A füstöltek az alacsony nedvességtartalmuknak köszönhetően minőségromlás nélkül fagyaszthatóak. Ha a füstöltek fagyasztásával kapcsolatban elfogadsz tőlünk néhány tippet, akkor olvasd el írásunkat:

7 tipp a füstölt húsok és kolbászok fagyasztásához

 

Használhatod bátran a vákuum-csomagolót is

A vákuum-csomagolás a disznóságokhoz is hasznos, érdemes kipróbálni.

A vákuumozás során a húsokat egy erős nylon zacskóba tesszük, és egy az ehhez használatos készülékkel teljesen kiszívjuk a levegőt a csomagolásból. Ezt követően a gép lezárja a zacskót, és a termékek vákuumban maradnak maradnak. Ennek az eljárásnak köszönhetően a füstölt áruk nem találkoznak levegővel és párával, így sokáig megőrzik a frisseségüket és az ízüket. A vákuumozott termék minőségromlás nélkül tovább eláll a fagyasztóban, és a hűtőszekrény polcain is. Ha van ilyen készüléked, érdemes élni a lehetőséggel.

 

Mit tehetsz, ha mégis kifehéredik a kolbász, sonka?

Minden igyekezetünk ellenére előfordulhat, hogy a kolbász, vagy sonka kívülről kifehéredik, fehér só vagy penészfoltok jelennek meg a felületükön. Ettől még nem kell őket kidobni, a húsoknak nincsen semmi baja. A nemes penész ártalmatlan az egészségre. A nem tetsző részt egyszerűen le kell dörzsölni a kolbász, sonka felületéről a fogyasztás előtt.

A sófoltokkal is hasonlóan kell eljárni, mint a fehérpenésszel.
Viszont ha a füstölt árun zöldpenészt találsz, ne kockáztass! Fogyasztásra alkalmatlan, mindenképp dobd ki! 

A zöld penésszel fertőzött étel súlyos betegséget okozhat. Nem elég kivágni a penészes részt, mert a gombafonalak ott is jelen vannak, ahol nem látjuk őket. Az egészségünk megőrzése pedig fontosabb, mint egy darab kolbász.

 

Zárszó

Még annyit, hogy ha nem vagy biztos abban, hogy jól tudod tárolni a füstölt húsokat, kolbászokat, inkább vásárolj kisebb mennyiséget, vagy fogj össze barátokkal, családtagokkal.

Ha pedig elfogyott, nézz körül a www.szalonnabolt.hu oldalán! Mert nálunk kisüzemben készült, adalékanyag mentes hagyományos füstölt árut találsz.

Rendelhetsz kisebb és nagyobb csomagot is, de egyesével is össze tudod válogatni a Neked tetsző kolbászokat, szalonnákat, vagy a húsvéti sonkát.

Bízunk benne, hogy ezekkel a tippekkel könnyebben és hosszabb ideig élvezheted a füstölt áruk, kolbászok és szalonnák ízét. Ha további hasznos írásainkat is elolvasnád, látogasd meg a Blogunkat,

Termékeinket a Főoldalon találod.

 

 

 

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: tárolás