Korábban volt már arról szó, hogyan érdemes tárolni a füstölt húsokat, hogy minél hosszabb ideig élvezhetők maradjanak. Minden igyekezetünk ellenére mégis előfordul, hogy a hűtőben, vagy akár egy kevésbé jól szellőztetett kamrában kifehéredik a kolbász, vagy nyálkásodik a sonka.
A penészesedés tényleg a silány minőségre utal?
Sokan úgy gondolják, hogy ez a folyamat a termékek rossz minőségéből adódik. De ez tévhit! Épp ellenkezőleg. A háznál és kisüzemben készült kolbászok, füstölt termékek többnyire adalékanyagok nélkül, esetleg minimális pácsó felhasználásával készülnek. Nem használnak hozzájuk penészedést gátló, vízmegkötő, mikrobaölő anyagokat – és még ki tudja mit... Ezért is viselik rosszabbul a számukra kedvezőtlen, nedves környezetet.
El kell, hogy dobjuk a kifehéredett ételt?
A kifehéredést két dolog okozhatja. Az egyik a sókiválás, a másik a fehérpenész. Valójában mindkettő természetes jelenség, egyik sem jelent veszélyt, ártalmatlan az egészségünkre nézve. Gondolj csak a nemes penész bevonatú kolbászokra, szalámikra és sajtokra.
Nem kell, hogy eldobjuk őket. A régiek is ismerték ezeket a folyamatokat. Egyszerűen lehúzták a kolbász bőrét, vagy ledörzsölték a fehér réteget, esetleg lemosták az egyes darabokat. Ha úgy látták jónak, újra füstölték őket, vagy átkenték szalonnával.
Manapság kevesünk számára érhető el, hogy elindítsuk füstölőt, ennek ellenére a fehér felületet nyugodt szívvel tisztítsuk le.
Tisztítás után egy kis időre hagyjuk kint a húsokat, hogy jól átszellőzhessenek. Lehetnek egy éjszakán át akár a konyhapulton is. Ettől még a hagyományosan készült füstöltárunak nem lesz semmi baja (Vigyázat! A gyorsérlelt húsokra ez a szabály nem érvényes!)
Ha azt látjuk, hogy belátható időn belül nem tudjuk felhasználni őket, inkább fagyasszuk le a maradékot. Persze csak akkor javaslom ezt, ha még nem indult el a romlási folyamat.
Mi az a pont, amikor már nem lehet megmenteni a füstölteket?
Ha a füstölt hús elkezd csúszni, megnyálkásodik, a szaga is kellemetlenné válik, azzal sajnos már semmit sem tudunk kezdeni. Úgyszintén hasonló a helyzet, ha zöld penész jelenik meg a felületén, vagy a kolbász belsejében. A család egészsége fontosabb, ezért ne is kockáztassunk. A romlott termékeket ki kell dobni, nincs mese! Zöld penészes étellel még a házi kedvenceket se mérgezzük, akár milyen csábító is a gondolat.
Ezért érdemes gyakrabban ránézni a húsokra, hogy időben észre vegyük a változásokat, ne legyen túl késő.
Ez pedig az én személyes tanácsom...
Én, mint Szalonnaboltos, továbbra is azt javaslom, vegyetek inkább kevesebb finomságot, ami hamar elfogy, vagy elfér a fagyasztóban, hogy ne romoljon meg semmi, ne vesszen kárba az étel. S, ha minden elfogyott, várunk szeretettel vissza, egy újabb adag füstölt húsra!
Ha tovább olvasgatnál, a blogbejegyzéseket itt találod: BLOG,
a receptjeinket a RECEPTEK oldalon.
Ha a termékeinkre is kíváncsi vagy, kattints a FŐOLDALUNKRA!